Şarkı Sözlerinin Büyüsünde Yolculuk Yapmak

0

Müzik piyasası ilk olarak 70’li yıllarda kendini gösterdi. Taş plaklar ile müziğin büyülü yolculuğuna başladığımız dönemlere gelen 70’li yılları sırasıyla; kaset teknolojisi, cd ve dvd’nin yaygınlaşması ve nihayet internetin tekeli ile tanıştı. Eski zamanlarda daha öncelikli olan söz yazarlığı günümüzde yerini teknolojik müzik (pop ve modern zaman şarkıları) öğelerine bırakmaya başladı. Günümüzde hala anlamlı ve gerçekten insanı zamandan koparıp alırcasına hoş sözlere sahip şarkılar yapılsa da büyük bir çoğunluk birbirinin kopyası olmaya başladı. Artık bir cep telefonu uygulaması yardımıyla bile bir şarkı oluşturmak mümkün olabiliyor. Peki ama şarkıların süsü diyebileceğimiz şarkı sözlerine ne oldu?

Şarkı Sözlerinin Kronolojik Olarak İncelenmesi

Bir Kızılderili ile Amerikalının sohbeti bu yolculukta bize verilecek en büyük cevap olacaktır. Amerikalı Kızılderili’ye sormuş: “Neden bütün şarkılarınızda (şarkı dememiştir muhtemelen) yağmurdan ve doğa olaylarından bahsediyorsunuz?” Kızılderili bir süre düşündükten sonra: “biz eksikliğini duyduğumuz şeyleri mırıldanırız. Peki sizin şarkılarınız neden aşk üzerine?” Demiş. Geçmişten günümüze kadar şarkıları incelediğimiz zaman büyük bir kısmının sözlerinde aşktan bahsedildiğini görüyoruz. Bir kısmı son derece mantıksız olsa da sözlerin büyüsü asla unutulmayacak şarkıları mırıldanmamıza neden olabiliyor.

Şarkı Sözlerini Nereden Buluruz

Bunun için internette pek çok web sitesi bulunuyor. Günümüzde şarkıların en çok dinlendiği noktalar arasında yer alan spotify ve youtube gibi oluşumlarda bile rahatlıkla şarkı sözlerine ulaşmak mümkün olurken bunları dörtlük olarak yazıldığı şekli ile yayınlayan adresin sayısı bir hayli az diyebiliriz. Bu konuda ben pek çok farklı web sitesini dolaştım. Şu kadarını söyleyebilirim ki bu konuda şarkı sözleri adresi bulunmayacak kadar engin bilgilerin yer aldığı bir kaynak olarak karşımıza çıkmayı başarıyor. Bu sayede rahatlıkla şarkı sözlerine ulaşabiliyor ve dinleyebiliyoruz. Asıl konuya girmeden önce buna değinmek istedim.

Zamana Bağlı Olarak Şarkı Sözleri

Hangi türü aradığınıza göre değişiyor. Türkülerimizde daha çok aşk, kayıp aşk, kahramanlık hikayeleri, dini motifler yer alırken, pop müzik kültürünün merkezinde elektronik müzik yer alıyor. Yazımızın başında da değindiğimiz gibi artık sadece bir cep telefonu uygulaması ve bir parça söz yardımıyla müzik (parça) oluşturmak mümkün olabiliyor? Peki bunların hepsini aynı şekilde mi yargılayıp düşünmeliyiz? Öncelikle şu konu başlığı üzerine düşünmenizi rica ediyorum. Bu yaz pek çok pop müzik parçası dinledik. Bunların büyük bir kısmı aynı isimler tarafından yazılmıştı. Hangilerini şu an için dinliyoruz? Aradan sadece 3 – 4 aylık bir zaman geçmiş olmasına rağmen onları bizim gözümüzde eski yapan şey neydi?  Kaçının sözünü hatırlayabiliyoruz? Dilerseniz sözler ile ilgili verdiğimiz web sitesinden birkaç tanesinin sözlerine göz atabilirsiniz.

Dünün Büyüsü – Bugünün Sıradanlığı – Yarının Gizemi

Bir edebi eser, belki bir şiir yada gazel, bir kitap veya bir şarkı onu bize aktaran kişinin yaşadığı duygular ile bize aktarılır. Belki de Yıldız TİLBE’NİN şarkılarının bu kadar uzun zaman geçmiş olmasına rağmen hep aklımızın bir köşesinde kalmış olması onun kendi içinde yaşadığı duyguları iyi aktarmasından kaynaklanmış olabilir.

Sadece elektronik araçlarla yapılan ve içi boş sözlerle süslenen şarkılar belki o an için dikkatimizi çekmeyi başarmışsa da uzun süreli olmayacaktır. Hiçbir şarkıcı zaten çok tutan bir şarkısının hemen ardından aynı özellikte bir şarkı yayınlamaz. Bir süreliğine onun büyüsünü kaybetmesini bekler. Benim için sözlerin büyüsüne kapılmak uzun süre boyunca dinlediğimiz bir şarkının sürekliliğinin sağlanması ile mümkün olacaktır. Ancak ve ancak kendimizi bu şekilde mutlu edebiliriz ve ancak o zaman şarkı sözlerinin bir anlamı olduğunu kabul edebiliriz.

Şarkı Sözleri Güzeldir Demek

Ne olursa olsun modern zamanlarda her geçen gün daha büyüyen bir pasta haline gelen bu konuda bizim üzerimize düşen de güzel olanı bulmak olmalıdır. Dinlemeli ve şarkı sözlerini iyi bir şekilde anlamaya çalışmalıyız. Bu sayede yarına yönelik çıkan yeni şarkıların bizim hayatımızda ki yerinin güçlenerek yoluna devam edeceğini bilmekte oldukça mantıklı olacaktır. Şarkı sözleri güzeldir, çünkü bir yaşanmışlığı vardır. Yine de şarkı sözlerini dinlemek ve o sözlere kulak vermek isterseniz mantıklı bir adresi ziyaret etmeniz yerinde bir tercih olacaktır. Ne yazık ki birkaç web sitesini saymazsak (ki bir tanesini yukarda belirttim) genellikle bu konuda aktif olarak bulunan adresin sayısı bir hayli azdır. Bu sebepten mevcut şarkı sözü adreslerine dört elle tutunmalı ve buna göre şarkıların büyüsüne kendimizi dahil etmeliyiz.

Şarkı Sözü Yazmak Zor mu

Her ne kadar yaşadığımız bu duygular anlık olarak bizi çok fazla üzüp yıpratmış olsa da bazı duyguların aktarılması herkesin yapacağı iş değildir. Şarkı sözler için şiirde düşünülen gerçeklik söz konusu olmaz. Hazır yeri gelmişken bu gerçeklik hakkında bir bilgilendirme yapmamız gerekirse: “şiir yazanın değil, ihtiyacı olanındır” sözünden yola çıkacak olursak: Güzel şarkı sözleri o şarkının sahibinin değil, gerçekten onu iyi seslendiren yada ona kulak veren kişilerin olabilir. Yazımızın başında da değindiğimiz üzere bizi çok fazla yaralayan ve iz bıraktığını düşündüğümüz şarkıların amacı budur. Onu yazan kişilerin yaşadıklarının bizim üzerimizde bıraktığı etkileri şarkı sözlerinin acımasızlığını birkaç kat artırmaktadır. Naçizane tavsiyem şarkı sözlerine iyi değer vermeniz ve onu yazan kişiye saygı duymanız gerektiğidir. Bu şekilde şarkı sözlerinin kalitesinin artacağını düşünmekteyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here