Kantaron Yağının Faydaları

0

Mucizevî diye adlandırdıkları kantaron, bin bir derde deva oluyor. Çağlar boyu geleneksel tıpta en sık faydalanılan bitkilerin ilk sıralarında yer alıyor.

Kantaron Yağının içeriğinde ne var?

•    % 0.9-5.0 oranında hiperforin ve adhiperforin
•    % 0.05-03 oranında hiperisinin ve psödohiperisin
•    % 4 oranında flavonoid türlerini içerir.

Sarı kantaron çiçekleri halk arasında taze ya da kurutulmuş olarak, değişik formlarda idrar söktürücü, balgam söktürücü, iştah artırıcı, ağrı kesici olarak olarak değerlendirilir. Kanser, diyabet, romatizma, mide ülseri, üst solunum yolları enfeksiyonu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların bileşiminde de etken madde olarak yer alır. Antiseptik etkisiyle, yaraların ve yanıkların mikrop kapmasını önler, iyileşmelerini hızlandırır.

Kantaron Yağının Faydaları

Mikrop Sökücü Etkisi :

Kantaron yağı içerdiği antiseptik özellikten dolayı yaraların mikrop kapmasını ve iltihap oluşumunu engeller. Özellikle doğal balla karıştırıldığında antibiyotik özelliği gösterebiliyor.

Hücre Yenileme Etkisi:

Kantaron yağı, hücrelerin daha hızlı yenilenmesine yardımcı oluyor. Cildi de ölü hücrelerden arındırıyor.

Yanık Giderme Etkisi:

Yanıkları çok kısa sürede iyileştirebilme özelliği olan kantaron yağını, güneşten korunmak için de kullanabilirsiniz. Ayrıca yanıklardan dolayı oluşan ağrıları da hafifletmeye yardımcı oluyor.

Migren Giderme Etkisi:

Baş ağrısı olanlar için bir ilaç niteliğinde olan kantaronun yağını başınıza masaj yaparak ya da çayını içerek tüketebilirsiniz. İkisi de baş ağrınızı dindirmekte yardımcı olacaktır.

Romatizma Etkisi:

Bel, sırt ve kas ağrıları için kantaron yağını ağrıyan bölgenize masaj yaparak uygulayın. Kekik ve ardıç yağıyla birlikte kullandığınızda ağrıların kesilmesi için daha iyi verim elde edebilirsiniz. Romatizma rahatsızlığına karşı da iyileştirici özelliği bulunuyor.

Cilt Beyazlatma Etkisi:

Kantaron yağının düzenli kullanımla ciltteki renk farklılıklarını dengelediği bilinir. Cildin rengini açmaz ama deri hücrelerinin onarımını yaparak, kırışıklıkları azaltarak, cildin daha sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm almasını sağlayarak bu izlenimi yaratır. Öte yandan ışıkla tepkimeye giren etken maddeler, kantaron yağının aşırı kullanımına ya da aşırı güneş ışığına maruz kalındığı hallerde ciltte koyu lekelere sebep olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here