Doğru Yorumlara Nasıl Ulaşırım

0

İnternetin hayatımızın merkezinde yer aldığı şu günlerde karşılıklı etkileşim son derece önemli bir hal almaya başladı. Bu sebepten doğru kullanıcı yorumlarına ulaşmak için atılması gereken adımları sizler için inceledik. Bu konuda birkaç web sitesini referans aldık ki bu adreslerin (yazımızda bulabilirsiniz) işini layıkıyla yaptıklarını söylersek yanlış olmayacaktır.

Markaların Yorum Siteleri ve Doğru Bilinen Yanlışları

Eskiden “elime almadığım ürünü satın almam” anlayışı vardı. Bu durum da internetin sadece ürünlerin tanıtımının yapıldığı ama satılmadığı bir alan olarak kalmasını sağlıyordu. Kredi kartı indirimleri, anlık indirimler, kargoların hızlanması, firmaların güvenilir kimlikler haline gelmesi gibi pek çok etmen artık insanların internetten daha kolay alışveriş yapmasını sağladı. Haliyle başka ihtiyaçlarında ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Pek çok adres ve teknolojik ürün satan siteler bu ürünleri daha fazla kişiye ulaştırmak için kullanıcı yorumları başta olmak üzere, youtube incelemeleri, reklamlar, sosyal medya tanıtımları gibi seçeneklerden yararlanmaya başladı. Peki ama doğru olana nasıl ulaşacağız?

Doğruyu Yanlıştan Ayırmanın Yolları

Bazen o kadar profesyonel tanıtımlar yapılıyor ki, özellikle söz konusu olan kullanıcı yorumları olduğunda, hangisinin gerçek hangisinin reklam olduğunu anlamak bir hayli zor oluyor. Bunun için uygun olan adresin bulunması ve ürünün tanıtımının mantıklı yapıldığı noktalara göz atılması gerekiyor. Ben birkaç adresten yeri geldikçe bahsedeceğim. Ürünlerin tanıtımlarının mantıklı yapıldığı ve yorumların birden fazla kişi tarafından eğrisiyle doğrusuyla yazıldığı bu adreslere güvenebilirsiniz. Peki ama başka hangi adreslere güvenmeli? Hangi adresleri referans almalı veya hangilerinden uzak durmalı?

  • Öncelikle sadece olumlu yorum yapanlardan
  • Yaptığı yorumlarda çelişki taşıyanlardan
  • Kesinlikle olumsuz kelime kullanmayan adreslerden
  • Markaların devamlı olarak ismini geçiren yorum barındıranlardan
  • Arada yer alan birkaç olumsuz yorumu da önemsiz konular çevresinde dönen adreslerden

Şu bir gerçektir ki bugün en çok hayal edilen arabayı kullanan kişiler bile arabalarından bahsederken “keşke şöyle olsaydı” diyerek başlayacakları bir cümle olabilir . Bu da satılan ürün ne kadar güzel olursa olsun objektif yorumlama da son derece büyük bir önem arz eder.

Teknoloji Sitelerinin Yorum Bölümleri

Marka değilde pek çok ürün satan; gittigidiyor, n11, hepsiburada, vatan gibi adreslerde yer alan yorumlara özellikle dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Çoğunlukla burada bulunan yorumların en samimi yorumlardan oluştuğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Herhangi bir çıkarı olmayan sadece bilgilendirme amacıyla orada bulunan kişilerin yaptığı bu yorumlara göre alacağınız ürüne karar verebilirsiniz.

Bir diğer karar mekanizması ise yukarıda bahsettiğim sitelere ek olarak forum sitelerinde açacağınız başlıklar olabilir. Örneğin bir cep telefonu satın almak istiyorsunuz. Donanımhaber gibi büyük forum sitelerine o cep telefonu hakkında düşünceleri olan insanların yorumlarını merak ettiğinizi belirten bir başlık açarsanız sizi tatmin edecek pek çok cevapla karşılaşabilirsiniz. Bir de bu cevapları yukarıda belirttiğimiz internet sitelerinde ki yorumlarla harmanlarsanız cihazı henüz almadan net bir bilgiye ulaşmış kadar olursunuz.

Neden İnternetten Alışveriş Yapıyoruz

Herkesin cevabını bildiği bir soruyu yanıtlıyor gibi hissediyorum. Yazımızın başında da değindiğimiz gibi kredi kartlarının yaygınlaşması ve web sitelerinin güvenilir kimliklerle karşımıza çıkması en önemli nedenlerden gibi görünse de asıl sebep biraz daha başka…

Öncelikle internet üzerinden alışveriş yapmamızın en büyük nedeni; mesafeleri ortadan kaldırmış olmasıdır. Artık birkaç dakika içerisinde Amsterdam’da oturan kişide Nevşehir’de oturan kişide aynı ürünü satın alabiliyor. Ürünlerin ortalama teslimat sürelerinde çok ciddi farkların olmamış olması da insanlar için internetten alışveriş yapmayı güvenilir bir liman haline getiriyor. Tabi ki bu noktada yazımızın başında da değindiğimiz gibi ürüne güvenmek ve görmeden alıyor olmanın risklerini üstlenmekte var.

Bunu nasıl yapabiliriz? Hepsinden önemlisi bizim gibi o ürünü satın alan yada daha önceden gören, hatta o ürünle aynı markadan ürünler kullanan insanların yaptığı güvenilir yorumlara bakarak az çok fikir edinme imkanı bulabiliyoruz. Ne yazık ki bu yorumlara ulaşmak için çoğunlukla sayfa sayfa dolaşma zorunluluğu bulunuyordu.

Tüm Yorumlar Bir Adreste Bulunsaydı

Yıllardır hayalini kurduğum konu başlıklarından bir tanesinin de bu olduğunu söyleyebiliriz. Bugün pek çok web sitesinde, alışveriş sitesinde yada uygulamaların yorum bölümlerinde yorumlar bulunuyor. Olumlu veya olumsuz bütün bu yorumları bir arada inceleme imkanı bulsaydık daha rahat bir şekilde ürünlere ulaşabilirdik.

Eskiden imkansız olan bu durumu artık mümkün kılan bir adres olduğunu söyleyebiliriz. Bir süredir yakinen takip ettiğim yorumbudur.com adresi ile bir ürünü satın almak istediğiniz de o ürün hakkında yapılan tüm yorumlara göz atabiliyorsunuz. Üstelik web sitesinin güzel olan tarafı da hangi yorumların hangi sitelerden yapıldığını da görmüş olmanızdır. Bu sayede satın alacağınız web sitelerinin müşteri memnuniyetlerini kıyaslama imkanı da buluyorsunuz. Örneğin A firmasının sattığı ürünün kargolarında gecikme olurken B firmasının paketlemesinde sorun ortaya çıkıyor gibi bilgilere bir bakışta ulaşmanız mümkün oluyor.

Daha fazla bilgi sahibi olmak için: https://yorumbudur.com/

Dikkat: Bu yazı Advertorial amaçlı yazılmıştır.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here