Apple Watch 4 İnceleme

0

Son birkaç yılın en büyük Apple ürünü geri dönüş hikayesi, şüphesiz Apple Watch olmuştur. Dört yıl önce büyük bir fanfare ile piyasaya sürülen ilk sürüm çok az bir şekilde çok fazla uğraşmaya çalıştı ve yazılımın önyükleme yapmak için kafası karışıktı. En kötüsü, orijinal Apple İzle bile ne olduğunu belli değildi için . Hiçbir şey göze çarpmadı.

Daha sonra Apple, Apple’ın sık sık yaptığı şeyi yaptı: yinelenen, rafine ve sabit. Ancak, Series 2 ve Series 3’te yazılım ve donanım geliştirmelerinin olduğu kadar , en önemli düzeltmeler Apple Watch’un amacıydı . Netlik kazandı. Fitness ve bildirimler içindi. Sonunda, hazır olduğunda Apple daha iyi bir bağlantı ekledi.

Şimdi, Series 4 ile, Apple tekrar yineleniyor. Ve daha da önemlisi, ürünün donanımını ve amacını aynı anda nasıl yineleyeceğini öğrendim. Seri 4 sonunda Apple Watch’un orijinal hedefi gibi bir şey elde etti. Bileğinizde bir şey yapmayan bir bilgisayar değil, ama şimdi farklı insanlara farklı şeyler olabilir.

Yeni iPhone’lar için özür dileyen Apple Watch Series 4, Apple’ın geçen hafta açıkladığı en etkileyici şeydi. Geçen hafta ya da öylesine kullandıktan sonra, aldatmaca kadar yaşadığını düşünüyorum.

İYİ ŞEYLER

  • Harika batarya ömrü
  • Büyük, güzel ekran
  • Sağlık izleme özellikleri, sadece fitness değil

KÖTÜ ŞEYLER

  • Siri hala güvenilmez
  • Her zaman açık ekran seçeneği yok
  • Komplikasyon seçenekleri kafa karıştırıcı olabilir

rijinal Apple Watch’dan bu yana ilk defa, donanım tamamen yeni bir gövde ve yeni boyutlarla yeniden tasarlandı. Ama bu büyük bir revizyon değil. Bunlar hala alıştığınız Apple Saatleri gibi görünüyor: aynı yuvarlak köşeli pastil şekline sahipler, aynı camı, gövdeye ve aynı dijital taç ve tek düğmeyle eşleşecek şekilde eğriler.

Çok uzaklaşmadan önce, fiyatlandırma hakkında konuşmalıyız. Bu saat özellikle ucuz değil. En küçük, en ucuz model GPS ve Wi-Fi ile geliyor ve 399 dolar. Ancak, yükseltme işlemlerine başvurmaya başlarsanız, özellikle bir Series 2 veya Series 3’ten yükseltme yapıyorsanız, fiyatın aşırı bir fiyatla karşı karşıya gelebileceğini düşünebilirsiniz. Bu, daha büyük boyut için 29 ABD doları, LTE uyumluluğu için 100 ABD dolarıdır. Taşıyıcıdan aylık olarak 10 ABD doları veya paslanmaz çelik modeller 200 $ daha fazladır (ve yalnızca LTE ile birlikte gelir). Apple Care’i ekleyin ve çok fazla para harcayabilirsiniz – bununla birlikte yüreğin vahşi “Edition” fiyatları gibi bir şey değil . (Beni Hermès modeline bile başlama.)

İki yeni boyut 40 mm ve 44 mm’dir, ancak bileğinizde eski boyutlardan çok daha büyük hissetmezler. 42mm Serisi 3’ü kullanıyordum ve 44mm boyutu sadece daha büyüktü, ama aynı zamanda incelikle inceliyor. Bana göre, aynı şey hakkında hissediyor, ama bence zayıflık boyutunun ticarete değer olduğunu düşünüyorum. Aynı boyutun daha küçük olanı tercih eden kişiler için de geçerli olacağından şüpheleniyorum, ancak tavsiyem bir mağazaya gitmek ve satın almadan önce bir tane denemek.

Apple’ın mevcut Watch bantlarını yeni boyutlarla tamamen uyumlu hale getirmeyi başardığı konusunda çok mutluyum ve etkilendim. Eski üçüncü parti bantlarım bile yeni Watch gövdesine sığar.

Ekran açıldığında işler farklı görünür. Seri 4’teki ekran inanılmaz derecede iyi. Apple, yüzde 30 daha büyük olduğunu söylüyor, ki bu, okuduğunuz zaman sadece geçiş yapmak için kolay olan özelliklerden biri. Ancak yüzde 30’u çok fazla ve kesinlikle bunu hemen farkediyorsunuz.

Hala OLED, siyahlar gerçekten siyah ve gözetleme camına karışıyor. Ancak tam ekran bir izleme yüzü seçerseniz, ekranın yuvarlatılmış köşeler de dahil olmak üzere, daha önce saatin kenarlarına yaklaştığını göreceksiniz.

Genel efekt, Seri 3’ümdeki kare görüntüyü karşılaştırmaya göre daha az tıkalı ve sıkışık gösteriyor – hatta geçen haftaya kadar piyasadaki en iyi akıllı saat ekranına rağmen. As John Gruber yazıyor , “Seri 4 görüntüler yeni 40mm saatin ekranı eski 42mm modellerinde ekranın daha büyük olduğunu saatlerin yüzünün daha fazlasına kadar sürebilir – Yeni küçükizle eski daha büyük bir ekrana sahip büyük izlemek.”

Boyut ve ekranın ötesinde, donanım hakkında not almak için birkaç ince dış farklılık vardır. Saatin arkası, daha iyi bir kablosuz sinyale izin vermek için artık metal yerine seramiktir. LTE modeli için yayın yaparsanız, dijital taç üzerindeki kırmızı nokta kırmızı yerine çok daha ince bir kırmızı halka yerleştirilmiştir.

Mikrofon, iki düğmenin arasında hareket ettirildi, böylece aramalarda yankının azaltılmasına yardımcı olmak için hoparlörden daha uzakta. Hoparlör daha fazla ses sağlamak için artırıldı. Gerçekten çok daha yüksek ve telefon görüşmeleri sırasında herhangi bir bozulma duymadım.

Geçen yıl Apple Watch’un lansmanında LTE ile ilgili bazı sorunları vardı, ancak Apple oldukça hızlı bir şekilde düzeltti. Bu sene, LTE ile ilgili hiçbir önemli sorunum olmadı. Aslında, Watch’la aradığım birkaç kişi, telefonda olmadığına inanmıyordu. Kulağa hoş geliyor ve daha yüksek sesle hoparlör, kulağınızın yanındaki şeyi tutmadan duyabileceğiniz anlamına geliyor.

Ancak, LTE’yi açmak ve bağlanabilmek için Saat’i bir dakika (bazen iki) alır. Bu, telefonunuzu uçak modundan çektiğinizde gerçekleşen şeyden çok daha kötü değil, ancak Saatte, nelerin olup bittiği ve neden veri gelmediği her zaman biraz daha az açık.

İçeride daha hızlı bir S4 işlemci, bir W3 çipi (Bluetooth 5.0 desteği ile sadece Apple’ın W2 yongası) ve hareketlerinizin örneklerini daha sık alabilen bir ivmeölçer ve jiroskop var. yeni düşüş algılama özelliğini ekleyin). Apple da dijital tacize bağlı haptikleri, yani döndürdüğünüzde, ekranda neler olup bittiğine tam olarak uyan küçük keneler hissediyorsunuz. Tamamen gereksiz ama oldukça düzgün.

Son olarak ama kesinlikle değil: Pil boyutu yaklaşık aynı. Seri 4’teki pil ömrü, Series 3 Watch’dan daha iyi veya daha iyi. Apple 18 saat düzenli kullanım veya altı saat açık antreman yapıyor. Altı saatlik açık bir antrenman yapmadım (ve plan yapmıyorum), fakat testlerim pil ömrünün Apple’ın kendi iddialarını aştığını gösteriyor.

Saatimi Cumartesi sabahı şarj cihazından çıkardım ve telefonumun bağlantısı kesilirken dört saat Oakland’da dolaştım. Açık hava yürüyüşü “antrenmanımı” izlemek için haritalar, birkaç çağrı ve GPS için LTE kullandım. O günün sonunda hala yüzde 50’daydım ve tembel Pazarımın sonuna kadar yüzde 20’nin altına inmemiştim. (Ayrıca GPS izleme ve bazı LTE verileri bir saat vb.).

Pil ömrü o kadar güzel ki, Apple bana her zaman açık bir ekran için bir seçenek verdi, belki bazı radyoları kapatarak. Ne yazık ki, zamanı görmek için bile bileğini çevirmelisin.

watchOS 5, göze batmayan sesler taşıyan yeni özelliklerden bir kese çantasından başka bir şey değil, ama öyle demek istemiyorum. WatchOS’un, geçmiş yıllarda olduğu gibi, sıfırdan geri dönmek yerine, özelliklerle yüklü olmaya hazır olduğu iyi bir işarettir. Podcast’ler, Walkie Talkie modu, biraz geliştirilmiş (ve gruplandırılmış!) Bildirimler ve bir dizi fitness ve sağlık seçeneği için destek var.

Ama insanlar muhtemelen en çok dikkat edecek olan şey, 4 Serisi’nde mevcut olan yeni gözlemler. Yeni yuvarlak köşeli ekranı göstermek için tasarlandılar. Bazıları sadece gösterişli animasyonlar, diğerleri ise hayalet materyallerde yeni komplikasyonlarla dolu.

Yeni watchfaces’lerden en çok canlandırılanlardan hoşlanıyorum. Apple, ateş, su ve buhar animasyonlarının hepsinin pratik efektlerle yaratıldığını söylüyor. Gibi: literal yangın, buhar ve su, özel kaynaklı kuleler üzerinde akan yüksek hızlı kameralar ile filme edildi. Harika görünüyorlar; Animasyonlar doğal olarak yuvarlatılmış köşelere kadar akar.

Reklamlarda en çok göreceğiniz izleme yüzüne “infograph” denir. Bu, Series 4’ün daha büyük ekranını çeker ve bunu sekiz komplikasyonla doldurur. Dijital zaman ve altı komplikasyon gösteren bir “modüler” versiyonu da var. WatchOS 5’in birçok parçası gibi, yeni, daha yuvarlak yazı tipleri de kullanıyorlar.

İnfograph watchface polarize ediyor. Ben hiç hoşuma gitmiyor, ama ben buna “ tasarım suçu ” diye değinmeyecek kadar ileri gitmeyecektim . Bir garson ve gösteride ekranın her yerine sıçrayan çok fazla renk var. -olay bir şekilde. Çok fazla Apple’ın bekçi opsiyonu böyle. Beni sıkıcı arayın, ama biraz daha fazla değişime uğramış bir Gözcü görüntüsünü tercih ederim. Apple’ın üçüncü taraf watchfaces’e izin vermemesi beni biraz üzüyor.

Yeni gözlem pencerelerini beğendiyseniz bile, muhtemelen yeni bir komplikasyon seçmeye çalıştığınız zaman olanları beğenmeyeceksiniz. Artık tamamen farklı ve uyumsuz olan “eski” ve “yeni” tarzı komplikasyonlar var. Yeni gözlemciler yeni komplikasyonlara ihtiyaç duyarlar, bu yüzden üçüncü taraf geliştiriciler uygulamalarını güncellemelidir (ve Apple da). Home uygulamasını yeni watchfaces’e ekleyemezsiniz, sadece eskileri. En sinir bozucu olan parça, herhangi bir belirli saat yüzünde hangi komplikasyonların mevcut olduğunu ve istediğinizi aramadığınızı bilmenin bir yolu olmamasıdır.

Fitness cephesinde, en iyi yeni özellik otomatik antrenman tespiti olup, bir antrenmana başlayıp başlamadığınızı söyleyebilmeniz ve bu durumun söz konusu olup olmadığını size sormak ve eğer bunu kaydetmek istiyorsanız bunu size söyleyecektir. Artık yoga, yürüyüş, hedef temponuzu ayarlama ve hızınızı izleme seçenekleri var. Koşarken, bir hafta boyunca bir egzersiz yarışmasına meydan okuduğunuzda, kadansınızı görebilirsiniz. (Bu özellikleri kapsamlı bir şekilde test etmedim, hala egzersiz hedeflerimin “lanet yüzüklerini doldur” aşamasındayım.)

Belki de en ilginç değişiklik, Apple’ın sağlık özelliklerini fitness malzemelerinden daha net bir şekilde ayırmasıdır. WatchOS 5 ve Series 4’te, sağlık sorunlarını tespit etmenize yardımcı olmak için tasarlanan birkaç yeni özellik vardır, sadece bu aktivite halkalarını kapatmanızı veya bir maraton koşmanızı teşvik etmekle kalmaz.

Bu ilginç bir şey, Apple Watch’ı sağlık sorunlarını saptamaya yardımcı olacak bir cihaz olarak daha açık bir şekilde konumlandırdığı için , bu kadar çok egzersiz yapamayan insanların daha fazla ilgisini çekebilecekleri bir şey haline getirmesidir. Apple, her zaman olduğu gibi, Yeni özellikleriyle ilgili gerçek sağlık iddiaları yapma çizgisi. O İzle söylemek dikkatlidir olabilir o, düzensiz kalp atışları gibi şeyler değil algılamak olacak .

watchOS 5, yüksek kalp hızına ek olarak, şimdi düşük kalp atış hızını tespit edebilmektedir. Daha sonra bu yıl, Apple düzensiz ritimler için tespit ekleyecek ve onlar için bildirim sağlayacaktır. Seri 4’teki büyük yeni özellik, saatin arkasına yerleştirilmiş elektrotlar ve dijital taç kullanılarak bir elektrokardiyogram (EKG) alabilmesidir. Daha sonra sonuçlarınızın bir PDF dosyasını doktorunuza gönderebilir. Bu sene sonra geleceğini test edemedim. Hem düzensiz kalp atışı tespiti hem de EKG özelliklerine FDA tarafından “de novo” sınıflandırması verilmiştir ve Angela Chen’in açıkladığı gibi bu ayrım önemlidir :

Seri 4’e özgü bir başka özellik ise, 800 G’ye kadar kuvvetleri ölçebilen yeni 800Hz ivmeölçer ve jiroskop sayesinde zor düşme tespiti. Watch, bir döküntü geçirip geçirmediğinizi anlatabilir ve acil servis çağırmak isteyip istemediğinizi sorabilir. Düştükten sonra tam dakika hareket etmezseniz, bunu otomatik olarak yapabilir ve acil durum irtibatınıza mesaj gönderebilirsiniz. Apple, Watch’a 65 yaşın üstündüklerini bildiren kullanıcılar için otomatik olarak açıyor ve bu da genç kullanıcılar için bir seçenek haline getiriyor.

Kendime zarar vermeden onu tetiklemeye çalıştım ve yapamadım, ki bu da Saatin lehine bir nokta. (Testlerim bilimsel olmaktan uzaktı , kendimi sadece kanepeye atıyordum.) Apple, düşüş algılama algoritmalarını inşa etmek için birkaç yıl boyunca 2500 katılımcıyı kapsayan bir çalışmadan veri kullandığını ve aynı zamanda yardımlı yaşam tesisleri ile çalıştığını söyledi. hareket bozukluğu klinikleri.

Yani uzun bir günün ardından kendini yatağa atmak, onu tetiklememeli, ancak merdivenlerden düşme ya da bir kaldırımın üzerine düşme ve yere çarparken kollarınızı sallama gibi şeyler olabilir. Yine, Apple’ın sağlık iddialar İzle değil şunlardır olacak bu düşme tespit ama sadece o olabilir.

Bir çok insan Walkie Talkie modu hakkında çok heyecanlıydı, ancak test ettikten sonra, bunun özellikle zorlayıcı olduğunu düşünmüyorum. Bu klasik Nextel Bas-Konuş telefonlarının aksine, Apple Watch’taki Walkie Talkie modu, sadece bir FaceTime Audio çağrısıdır. Konuşmanız için düğmeye bastığınız bir düğme ve küçük bir bip sesi ve size dönüp dönmediğinizi gösteren görsel göstergeler.

İlk mesajı gönderdiğinizde, bir bağlantı yapılmasını beklemek zorundasınız ve sonra sadece ekrana dokunup konuşuyor. Bağlantı, son kişi konuşmayı bitirdikten sonra birkaç dakikaya kadar etkin kalır. Temiz, ama gerçek bir PTT sistemi olarak anında hissetmiyor. Ayrıca bağlantı sorunlarım da vardı, ancak OS işletim sisteminin gün aşırı yüklenmesi söz konusu olabilir.

Bu senin konuşma sırası geldiğinde burnunla büyük sarı düğmeye basmak saçma eğlenceli dedi. Bunu şiddetle tavsiye ettim. (Eğer bir şey olursa, “burun çağrıları” terimini yazmak için tam kredi aldığımdan emin olmak isterim.)

Siri, WatchOS 5’te hala Siri. Bileğinizi kaldırmanızı ve bir düğmeye basmak yerine “Hey Siri” diyerek almayı başarabilmenizi sağlayan yeni bir özellik var ve gerçekten iyi çalışıyor. İPhone’unuzda kurduğunuz Siri kısayolları da Saatinizden de çalışmalıdır. Siri yine de süper güvenilmez hissediyor.

Sivilceli bir bağlantın olduğunda Siri özellikle telaşlı olur. Çok sık, bir soru sormak istediğimde, “bekle…” mesajıyla karşılanacağım, ardından “Hazır olduğumda size dokunacağım” mesajı ve ardından araya girilemeyen bir bekleyiş izledim. Ne olursa olsun unutma, Siri’ye ihtiyacım vardı.

Bir son küçük watchOS 5 bahsetmem gereken bir şey var: Artık web sayfalarına da bağlantılar açabilirsiniz, bu da eğlenceli bir şey. Tıkladığınız makaleler okunabilirlik moduna girer. Bu nedenle, Saatinizdeki reklamlar veya kötü düzenler hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. Web için Yaşasın!

Bu yılki Apple Watch inanılmaz derecede iyi. Sadece bildirim ve adım sayımı için kullanırsanız, muhtemelen fazladır, ancak test ettiğim diğer tüm akıllı saatlerden daha gelişmiş özellikleri daha iyi kullanabiliyor. Haritalama, müzik, egzersiz, aramalar, mesajlaşma, podcast’ler… bir akıllı saatten istediğimi hayal ettiğim şeylerin çoğu, eskisinden çok daha iyi çalışıyor. Tek gerçek bummer, hala güvenilir bir şekilde istediğim her şeyi yapmak için Siri’ye güvenebileceğimi hissetmediğimi ve bu da gerçek bir katilden daha sıkıcı bir güçlük.

Bu Watch’a sağlık özelliklerine göz atıyorsanız, test etmenin zor olduğunu itiraf etmeliyim: yeni özellikler birçok insan için çok zorlayıcı olabilir. Kalp problemleri ve düşmeler için pasif izleme, tam anlamıyla can kurtaranlar olabilir, ancak hepsi henüz mevcut değildir ve bizler, orada gerçekten arama yapmak için üçüncü taraf laboratuar testlerini görmemiz gerekir.

Mevcut bir Apple Watch’u yükseltmek isteyen kişiler için, normalden daha iyi cevap vermek zor bir soru. Daha büyük bir ekran için dört ila altı yüz dolar harcamak, ekran harika olsa bile, hiç kimseye tavsiye etmeyen bir lüks. WatchOS 5’in en iyi özellikleri, daha yeni Apple Saatlerinde de iyi çalışacaktır. Evet, Seri 4’te özel göstergeler var, ama bu aynı zamanda çok fazla para bırakmak için saçma bir şey.

Size ne söyleyebilirim: Apple Watch en çok satan saat olarak yerini aldı. Diğer akıllı saatlerden ve fitness izleyicilerinden en az bir büyüklük derecesi daha iyidir. Neredeyse yapmak için tasarlandığı her şey çok iyi. Henüz bileğiniz için genel amaçlı bir bilgisayar değil, ama, neyse ki, Apple artık bunu hedeflemiyor. Watch, mesajlaşma ve müzik dinleme gibi telefon şeylerinin küçük ısırık büyüklüklerini yapmak için, fitness için ve sağlık izleme için.

Şimdi Apple Apple Ürünü ne anladım ki için , Seri 4 sadece iyi yapar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here