2019 BMW X5 İncelemesi

0

BMW şöhretli performans arabalarıyla ününü inşa etmiş olabilir, ancak SUV’ler bugün itici güçtür. Bu yüzden , beklenenden birkaç yıl önce gelen yeni X5’in Bavyera markasının en önemli tekliflerinden biri olduğunu söylemeye gerek yok .

Bu, X5 aile ağacındaki dördüncü nesildir (kod adı G05), orjinal orjinali 1999 yılında batan ve 2.2 milyondan fazla ev bu yana bulundu. Yarışmacı geri döndü, ancak günümüzde buna karşı bir dizi lüks rakip var.

Bunlar arasında, yeni nesil olan Audi Q7 , Range Rover Sport , Jaguar F-Pace , Volvo XC90 , Lexus RX ve Porsche Cayenne gibi yeni nesil modelleriyle ortaya çıkan Mercedes-Benz GLE bulunuyor . O listede kötü bir araba yok…

DAHA FAZLA: 2019 BMW X5 v 2019 Mercedes-Benz GLE

Bu yeni X5, tekerlekler arasında 42 mm daha uzun ve eskiden 36 mm daha uzun. Ayrıca 19 mm daha uzun ve 66 mm daha geniş, iki metre ötede bir komuta götürüyor. Size biraz bağlam vermek için, orijinal 1999 modelinden yaklaşık 250 mm daha uzun.

Tasarım dili klişe ilerledikçe evrimseldir. Profilde açıkça görülüyor ve her zamanki gibi maço. Ama aynı zamanda biraz daha temiz ve daha çağdaş ve arka tarafa doğru sürülen taraf boyunca uzanan belirgin bir kırışıklığa sahip. Bu çifte böbrek ızgarası her zamankinden daha zeki.

BMW’nin baş tasarımcısı Adrian van Hooydonk, “dördüncü nesil, en güçlü mesajını henüz varlık ve modernlik açısından gönderiyor” diyor.

Ama her şey ya önemli ölçüde değişti ya da sadece yeni. Bunun en önemlisi, BMW’nin yeni modüler “CLAR” temelini, G30 5 Serisi ile büyük ölçüde, bazı değişikliklerle birlikte paylaşarak, daha fazla teknolojinin hızla geri dönmesini ve benimsenmesini mümkün kılmasıdır.

Süspansiyon, ön tarafta bir çift-lades kemiği ayarını ve arkada beş bağlantı ayarını birleştiriyor ve aracın elektronik beynini kullanan, otomobilin yolculuğunun sertliğini cushy’den sportifliğe kadar değiştiren Dinamik Damper Kontrolü adlı bir sistemle standart olarak geliyor .

Daha pahalı sınıflarda daha yüksek kalitelerde, M GmbH’daki performans sihirbazları tarafından üretilen Adaptive M süspansiyonuna sahip olabilirsiniz, aktif rulo stabilizatörleri (mekanik çubuklar yerine hileli döner motorlar kullanarak). Ayrıca, her aksta hava süspansiyonu seçeneği de vardır, bu da sadece birazcık yükseltebilir veya alçaltabilir ve sürüş kalitenizi daha esnek hale getirebilir.

Ayrıca, arka tekerlekleri dönme çemberini sıkmak için arka tekerlekleri düşük hızlarda ters yönde çeviren bir arka tekerlek ve daha yüksek hızlarda stabiliteyi iyileştirmek için de aynı yöne de sahiptir.

Her zaman olduğu gibi, X5, sabit ve stabil bir sistem olarak, bu sistemlerle veya bu sistemler olmadan daha düşük bir araç olarak düşünülür, ancak stabilizatör sistemi sizi köşelerde gülünç bir şekilde düz tutar ve düşük profilli lastikler (21 inç) üzerinde çalışmak istiyorsanız hava süspansiyonu yardımcı olur. tekerlekler, tanrının iyiliği için seçenekler listesindedir) ve arkadaki eşyaları daha kolay atabilmeniz için düşme bonusuna sahiptir.

Tüm versiyonlar şimdilik BMW’nin xDrive dört tekerlekten çekiş sistemini (AWD) kullanıyor, ancak daha küçük bir motora sahip temel bir RWD sınıfı muhtemelen yaşam döngüsünün bir noktasında bir fiyat lideri olarak varılacak.

Gözden geçirilmiş xDrive sistemi, beklediğiniz gibi arkadan etkilenir, ancak talep edildiğinde akslar arasında tahrik torku ayrılmadan öncekinden daha ustadır. Yakıt tasarrufu sağlamak için, sadece birlikte hareket ediyorsanız, iki tekerden çekiş gibi sürülebilir.

Ayrıca, M Sport ve Off Road paketlerinin bir parçası olarak elektronik olarak çalıştırılan bir arka diferansiyele de sahip olabilirsiniz, bunun yanı sıra size özel ekranlar ve dış görüş kamerası, kaygan arazi için ayrı ayrı arka kısma gaz kelebeği / şanzıman / ESC eşlemesi sunar. underbody bash plakaları.

Sanki kimsenin X5 yoldan çıktığı gibi… Yine de, orta derecede bir 4×4 kursunda bir çatlağımız vardı ve kamera, kaputu görünebilirliğinize yardımcı olan çamurlu, kayaların ve kaygan yamaçların arasından geçiyordu. Range Rover mı? Hayır, ama çoğu zaman kendi lastikleriyle sınırlı olan bazı maceralar yapabiliyor.

‘Kaput’ altında (biz X5 ABD’de yapıldığı, nerede yapıldığı, bu yüzden biz bu vernacular kullanacağız) giriş xDrive30d varyantı, ki bu kolayca en çok satan olacak, 3.0 litrelik turbo dizel motorlu inline altı, 195kW değerinde pik güç ve 2000 devirden itibaren 620Nm’lik bir et torku üretiyor. Bu 5kW ve giden eşdeğerde 60nm’lik bir artış.

2,2 tonluk porkeri 0 ila 100 km / s hızda 6,5 ​​saniyede gönderecek ve 6L / 100km yakıt tüketecek. Tek vites kutusu, daha geniş oranlı bir yayılım, yeni burulma damperleri ve farklı kontrol elektroniği ile bilinen sekiz-ileri Steptronic otomobilin yeniden işlenmiş bir versiyonudur.

Seni tutan şey, motorun ne kadar sessiz olduğudur. Ağır bir gaz kelebeği altında bile benzinli bir motordan daha yüksek veya daha alçakgönüllü olduğu anlamına gelen bir güvenlik duvarı yalıtımı yığını var. Tek ‘dizel’ bir dizel olduğunu söyler tako üzerinde redline redline. Ayrıca 2,7 tona kadar çekilmeye değer.

Yine de bizi gerçekten yakalayan motor yeni xDrive M50d. Hala bir 3.0 litrelik inline altı dizel, ama eski model gibi üç turbo yerine, şimdi dört tane var , hepsi devri daim egzoz gazları kullanıyor. Üfleyicilerin ikisi yüksek basınçta ve ikisi de düşükte çalışır (daha yüksek motor devirlerinde bir kanat açılır), yani bir beklemenin bir yan ürünü olan esasen gecikme yoktur.

Bir BMW mühendisi itiraf etmek için bir servete mal olan dört turbo – 294kW güç ve 760Nm tork yapıyor ki bu da aptalca. Dahası, 450Nm sadece 1000 devir / dakika ‘boşta’ olarak çevrilmiştir. Sadece anlık torklu elektrikli arabalar değil…

X5’i 5 saniyede 0-100km / s hıza düşürür, ancak akıllı sürüşlerde 6.8L / 100km yakıt kullanabilir. Daha etkileyici olan yuvarlanma tepkisi. Sadece gaz kelebeğini solumak, sizi bir soyguncu gibi ileriye doğru iterken gönderir.

Parçanın aşağısında Avustralya bir benzin teklifi alacak, ancak satış demografisi göz önüne alındığında bu bir öncelik değil. Euro6d-TEMP uyumlu xDrive40i, 3.0 litrelik inline altı, 250kW ve 450Nm kullanır. Bu, BMW’nin 0-100km / s’lik 5,5 saniyelik bir zaman talep etmesine yol açan yeni ve mutlu yollar.

Çin ve ABD, xDrive50i’yi 340kW / 650Nm (4.7sn’de 0-100km / s) ile 4.4 litrelik V8 ile alıyor, ancak biz yapmayacağız. Bunun yerine 4 saniyenin altına inebilen X5 M’yi beklemek zorundayız. Benzinli motor devreye girmeden önce geliştirilmiş 80km saf EV aralığı ile yeni bir plug-in (PHEV) melez modeli de yakındır.

Beklediğiniz gibi, yeni X5, daha güçlü bir yerleşik beyin tarafından işlenen, duyusal sistem olarak kameraları ve radarları kullanan daha geniş bir dizi sürücü yardımı özelliğine sahip.

Aktif hız sabitleme sistemi, otomatik olarak yeniden hareket etmeden önce aracı 30 saniyeliğine durdurabilir, hız sınırlayıcısı hız kontrol cihazını ayarlayabilir, trafik sıkışıklığında otonom olarak sürüş yapabilir, yol çizgileri okuyarak ılımlı köşelerden geçebilir ve şeritleri kendi başına değiştirebilir Gösterdiğinizde, kör noktanızı kontrol etmeden önce kontrol edin. Ayrıca kendini park edecek.

İç mekan düzeni, biri ortadaki ön panoya monte edilmiş ve diğeri de direksiyonun arkasındaki geleneksel sürücü araçlarını değiştiren iki adet 12-3 inç ekranın hakimiyetinde. Bunlar, ödemeye hazırsanız, ön cama yansıtan muazzam bir baş üstü ekran ile güçlendirilebilir.

Orta gösterge, tanıdık iDrive döner kadranı kısayol düğmeleriyle çevreliyor, fakat aynı zamanda ses kontrolü aracılığıyla veya sınırlı derecede, el hareketlerini havada gerçekleştirebiliyor. Kablosuz Apple CarPlay ve daha temiz yeni kullanıcı arayüzü gibi en yeni BMW işletim sistemi, sürüm 7.0’ı çalıştırıyor.

Aracın akıllı telefonunuzdan kilitlenmesini ve kilidini açmasını sağlamak için Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisini kullanan yeni bir dijital anahtar da var. Aracın açılması için tüm sürücünün, akıllı telefonlarını kapı koluna kadar tutması gerekir.

İçeri girdikten sonra, telefon Qi kablosuz şarj akıllı telefon tepsisine yerleştirildikten sonra motor çalıştırılabilir. Sürücü bunu beş kişiye kadar paylaşabiliyor.

Diğer dikkat çekici özellikler arasında, sürüş modları, hava süspansiyonu yüksekliği, yol dışı ayarları ve daha fazlası gibi şeyleri kontrol eden iDrive kadranını çevreleyen gömme düğmelerin kümesi yer alıyor. Yine de garip Volvo tarzı cam dişli çubuktan emin değiliz. Çin’deki kutuları işaretleyebilir, ancak standart deri versiyonu bizim beğenimize daha çok benziyor!

Genel olarak malzeme kalitesi oldukça mükemmeldir, her şey yumuşak deri, soğuk çelik veya iyi dereceli plastiklerle kaplıdır, toz ve leke mıknatısları gibi davranan bazı parlak siyah bitler hariçtir. Ön koltuklar uygun şekilde görkemli ve bir masaj fonksiyonu ile olabilir. Bir mod ‘pelvik aktivasyon’ olarak adlandırılır. Aman…

Ortamdaki kabin aydınlatması da kaygan, özellikle kraliyet mavisi boruları. Geceleri belirli bir tiyatro ekliyor.

X5’ten önce olduğu gibi Audi veya Volvo rakipleri kadar pratik değil, yedi koltuk seçeneği Aralık ayında üretime girecek ve gergin X7 ile birlikte satmak için gelecek yıl Avustralya’ya vuracak. Geniş tavana rağmen başlığın iyi olmasına rağmen, beş koltuklu arka bacak boşluğu yeterlidir. Arka koltuklar geriye yaslanmıyor veya kaymıyor.

Daha da önemlisi, BMW’nin iki parçalı elektrikli bagaj kapağını, alt kısmı yerinde kalabilmesi veya masa / tezgah bırakmasıyla elde tutmasından memnuniyet duyuyoruz. Yerden tasarruf eden, esnek ve gittikçe artan bir teklif.

Yeni X5, Kasım ayından xDrive 30d ve xDrive M50d formlarında yerel olarak geliyor. Küçük bir sıçrama görmek için şok olmadıkça, fiyatlandırma mevcut versiyonlara (sırasıyla, yol masraflarından önce $ 112.990 ve 144.990 $) yaklaşmalıdır. XDrive45e PHEV geldiğinde Ditto.

Seçenekler listesini desteklemek için daha ucuz, 100 bin dolarlık bir taban ($ 93,990 sDrive25d gibi) teklif etmek isteriz. Üstelik, önceliğiniz geniş kabin alanıysa, Audi Q7 ve Volvo XC90, muhtemelen Bimmer’den daha iyi bir performans sergiliyor, ancak BMW X7 yakında bu dinamiği bir kez daha değiştirecek.

Buna rağmen, bu yeni X5, öncekiyle aynı kutuları işaretliyor ve uzun süredir sınıfının en çok satanı olduğu göz önüne alındığında, BMW’nin insanların ne istediğini bilmesinden daha açık.

Yeni motorlar daha sessiz, daha punçlıdır, iç kısım daha yüksek kaliteli yüzeylere ve yeni bilgi-eğlence teknolojisine / arayüzlere sahiptir, sürüş konforu ile ‘sportiflik’ arasındaki denge daha honlanmış, tasarım daha çok maço ve maceracı ve kısmen otonom sürüş yardımcılar daha gelişmiş.

Büyük sürprizler yoktur, ancak bu durumda alıcıların bekleyeceği şey budur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here